Dogtrekking je podle oficiálních pravidel “extrémním kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Vede účastníky k samostatnému rozvíjení fyzických a mentálních (např. orientačních) schopností. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa”.

Dogtrekkingové závody jsou pořádány na vzdálenost 80 a více kilometrů s časovým limitem zhruba 48 hodin, ale často je možné se účastnit i ve zkrácené, takzvané MID kategorii, která mívá délku kolem 40km a časový limit 24 hodin. Při závodech musí být pes neustále na vodítku a psovod musí nést povinnou výbavu na přenocování, lékárničku, potraviny či vodu.

Můj plně naložený batoh skoro odpovídá hmotnosti Feri

Často si lidé myslí, že takovéto extrémní výkony jsou spojeny pouze s některými plemeny a že třeba menší pes není schopen takovou vzdálenost ujít, nebo že chlupatý pes má v létě problémy být dlouho venku, aby se nepřehrál. Je samozřejmě nutné brát v úvahu fyzické možnosti psa a jeho zdravotní stav, ale rozhodně je možné dělat cokoli, co baví vás i vašeho psa. Vlčí špic je rozhodně pro tento sport vhodným psem, protože je vytrvalý a houževnatý.

2

Fouká? Nevadí!

Já s mojí fenkou vlčího špice, Feris Zimní sen, trávím spoustu času venku na výletech a kdykoli je šance, jedeme spolu do lesa a vesele ukrajujeme kilometry plánované trasy. Feri si výlety užívá a skoro se zdá, že se samotné chození miluje. Na čuchání po cestě a zdržování je můj druhý pes, také vlčí špic, Tim. Ale s Feri stačí vyrazit a už běží po cestě, nikam neuhýbá, drží se kolem mě a vypadá, jako by přesně věděla, k čemu jsou ty barevné značky na stromech. Prostě rozená turistka.

3

Nejhezčí pohled na svět je přes hřbet špice

Téhle naší společné vášně jsem se pokusila využít – přihlásily jsme se s Feri na MID a posléze i na LONG, tedy klasický dogtrek. Poprvé jsme ani jeden z obou závodů  bohužel nedokončily kvůli mým zdravotním problémům, ale být to celé na Feri, určitě ujdeme mnohem více kilometrů, než bylo třeba. Moji denní hranici zhruba 40ti km ujde Feri s lehkostí atleta, stavěného na dlouhé a náročné tratě, a jakýkoli odpočinek po cestě je schopná náležitě využít k nabrání sil na další pokračování.

4-b4-a5-aJe jedno, jestli se špicem ujdete 4 nebo 40 kilometrů. Bude vám vděčný za obojí, ale při druhé variantě bude celou noc spát, jako když ho do vody hodí. A ráno? Ráno můžete vyrazit na dalších 40 kilometrů a špic bude vedle vás pobíhat s nadšením. Možná bude mít míň energie na to, aby prohnal kočičku anebo zaštěkal na kamaráda za plotem, ale rozhodně půjde všude tam, kam půjdete vy. A když se vám zítra už nikam nebude chtít? Nevadí. Špic pak týden proleží na gauči bez toho, aby po vás vyžadoval další várku kilometrů. Snadno se přizpůsobí aktuální situaci, protože ví, že když ne dnes, tak zítra se mu ta nastřádaná energie bude hodit.                                                                                                                                                                                                     

5-b

Máme za sebou 38km… jde se dál?

 

 

 


 

 

 

 

 

Citace charakteristiky dogtrekkingu byla převzata z webu www.dogtrekking.info, na kterém můžete najít další informace.

Originální článek uveřejněn zde: http://vlcispic.webnode.cz/clanky/dogtrekking/
Líbil se Vám článek a chcete jej sdílet?
Share on facebook
Facebook