Na výletě s Mawenzi
  • Úvodní stránka
  • Výlety
    • Jednodenní
    • Vandry
    • Vícedenní
    • Zájezdy
  • Psiska
    • vlčí špička Feri
    • vlčí špic Tim
    • lapinkoira Charlie
  • Inspirace
Vyberte stránku

Vandřík Sklenné nad Oslavou – Žďár nad Sázavou, srpen 2021

Vandry, Výlety | 1 komentář

* Trasa na mapy.cz

Svět za okny je svět mlhy. Pospávám a čekám, že až bude čas vystoupit, svět mlhy bude patřit minulosti. Mám štěstí. Na předposlední zastávce mě budí šimrání slunce do tváře a když otevřu oči, slunce přebírá vládu a mlha se pomalu stahuje do míst, kde si bezpečně počká na lepší čas k vládě nad světem. Na podzim.

Zobrazit článek (816 více slov)

Naše kroky dneska vedou především zpevněný cesty, ale když z nich uhnem, stojí to za to. Kompenzace za snadnej terén je zajištěna. V klidu si tak šlapeme první kilometry, na kterých se na nás už smějí ostružiny i maliny, až k Těšíkově mlýnu z roku 1445. Mlýn v srpnu 1884 vyhořel a zbyly po něm jen hospodářské budovy. Brzy poté kupuje mlýn a dává ho do kupy pan Coufal a mlýn nakonec zůstává rodině po skoro 130 let, než je v roce 2015 odprodán soukromým majitelům, aby dále sloužil alespoň k rekreaci.

V obci Bory stíháme otevřený COOP, kde mi paní prodavačka ochotně doporučuje pivo v plechu pro Erika. Já nepoznám ani, co z toho je 12% 😀 Doporučuje dvě piva, jež by mohla nahradit to chybějící, a tak beru obě. A obě sou přijaty s nadšením, takže děkuji moc za ochotu! Někdo pije pivo, mamutům ještě teče mlíko po bradě a tak si užívám zakysaný podmáslí.

památný strom, Bory

Kolem obce Bory jsou vybudované naučné panely a jeden z nich, s Uchem lesa nás čeká s otevřenou náručí plnou vysoké trávy a klíšťat na zarostlé neudržované cestě, která po vydatných deštích v týdnu spíš plave. Dočvachtáme k uchu lesa, ale nejsem schopná se do něj vměstnat, abych vyzkoušela jeho funkčnost. Ohnout záda nebo kolena jde stěží i když to nemusím předvádět naráz, takže si to jen živě představuju.

Přírodní park Rasuveň je plný starých vzrostlých buků a tvář lesa je tu úplně odlišná od zbytku našeho výletu. Přes popadané stromy a vysokou travou hledáme něco jako náznak cesty a spadlý kmen nám skýtá parádní posezení v čase svačinky.

Hezká široká cesta nás mezi lesy dovede skoro až ke kapličce svatého Huberta, kde potkáváme rodinku cyklistů, co nás před chvílí míjela. Hledají studánku. My hledáme kapličku a vyrážíme do lesa do mazlavého jílu, abychom nakonec v bahně u potoka a hustém porostu mladých smrčků skončili na doslech hlasů cyklistů… Našli jsme kapličku a z naší strany od rybníka k ní rozhodně nevede ani náznak cesty. Cyklisté tu loví kešku, zanedbaná kaplička o pár metrů vedle s dávno shnilou lavečkou je vůbec nezajímá… Hubertky jsou častý hlavně v lesích východně od Brna, tak mě tu taková typická trochu překvapuje.

Alej k rybníku Nadýmač

Naše nohy opouští silnici a noří se na lestní cestu. Přesnější by asi bylo napsat, že se noří do lestní cesty, protože krajina rozdrásaná koly lesácké techniky s jezírky slibuje hlavně hodně bahenní lázně a možná by se tu dala i zlomit noha mezi hromadami napadaných kmenů, které lemují bahenní jámy. Odměnou nám budiž posezení u rybníka Podvesník, které nás zastihne akorát při obědě a tak máme ke svačině velice příjemné místo s vyhlídkou na obec Pavlov.

Dál pokračujeme mezi Staropavlovským a Znětíneckým rybníkem, nad kterým se vznášejí volavky. Bílou si pletu s čápem, asi to chce nový brejle:) Mezi rybníky mi dochází, že moje tělo dostává další vrstvu opálení, přestože předpověď neslibovala žádný vedro. Přesto je slunko pekelně ostrý a štípe na holým krku. Čeká nás ale les, který rozhicovanou kůži pěkně schladí.

Rozhicovaná ale nezůstává jen kůže vystavená slunci, ale i moje chodidla dneska dostávají zabrat. Mám jiný boty, do kterých se nevejdu se dvěma páry ponožek a tak volím jen středně silnou merinovou vrstvu. Loni mi na několika kratších výletech kombinace ponožek a bot sedla, ale stačí přidat 15 kiláků v trase a z vlhký merino ponožky neustále odírané o citlivou kůži se stává šmirgl papír, který šmirgluje a šmirgluje…

Zouvám boty a hledám možný puchýř, ale žádný není. Chodidlo před prsty je ale horké a citlivé na dotek, a tak jej zachraňuju alespoň gelovou náplastí. Kiláků už nezbývá moc a podobný poučení se vždycky hodí tam, kde o nic nejde. Jako třeba dneska.

modrásek na cestě do bažin

Cesta kolem Bohdalovského potoka vede pěšinou nacucanou vodou tolik, že ji radši obcházíme hustým lesem a když u Vaňkova rybníka máme uhnout na neudržovanou cestu do mokřadů a rašelinišť, volíme po krátkém průzkumu terénu radši obchůzku krajem pole.

Ani červená k nám není milostivá, v mapě značka a v terénu zvířecí pěšina mezi dvoumetrovýma kopřivama. V botách voda, která se drží v hustým podrostu a ramena vystavená pekelnýmu žáru. Zachraňuje nás kilák silnice zlehka lemovaný stromy.

Ale kde peče slunce a je dost vláhy, tam hojně dozrávají ostružiny i maliny, a tak se pasu na zralých šťavnatých plodech. Slunce se chýlí pomalu k obzoru, což je signál pro nachystání noclehu. A volba dobrého místa se vyplatila, protože večer je dusný, zatahuje se a přichází černý mraky.

Ráno se dere po bouřce sluníčko!

Budí mě nezvykle moc světla, pronikající mým dnešním příbytkem. Blíží se bouřka. Naštěstí je místo dobré a bouřka přejde tak rychle, jak se vytvořila. Zůstává po ní jen celonoční déšť, který konečně sráží teplotu na příjemně spací.

Ráno stačí vystihnout chvíli, kdy přestane pršet, rychle se zabalit a utíkat na vlak asfaltovou cyklostezkou, která chrání mé nohy od další nechtěné koupele.

 

Křížek, Sklenné nad Oslavou Těšíkův mlýn památný javor mleč, Horní Bory Kostel sv. Jiljí, Bory Ucho lesa, Bory Bukový PP Rasuveň Oslava kaplička "Hubertka" v zapomenutém koutu lesa alej k rybníku Nadýmač rybník Nadýmač tmavé lesy k rybníku Nadýmač podmáčené paseky za rybníkem Nadýmač se žabičkami a rybník Podvesník, v dálce Pavlov Znětínecký rybník Staropavlovský rybník bělásci u napajedla volavka modrásek v podmáčené vysoké louce, kterou jsme nakonec obcházeli Kaple Panny Marie Bolestné, Březí nad Oslavou Výklenková kaplička v rekonstrukci, Březí nad Oslavou Březí nad Oslavou Křížek v Březí nad Oslavou, krásně opravený v roce 2020 dle slov pána, kterého  u něj potkáváme labuť na rybníku Peršlík ráno neprší! a dokonce se zlehka protrhává obloha po noční bouřce a zatažená cesta nás vede pomalu domů...
Líbil se Vám článek a chcete jej sdílet?
Share on Facebook
Facebook

1 komentář

  1. Anonym
    Anonym na 11.9.2021 v 12:03

    Krásný a nožky si to “užily”.

    Odpovìdìt

Vložit komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Původní web

K webu z let 2005 - 2016 se dostanete tudy

Štítky

do 15km 15-25km 25-35km 35-50km 50-75km 75-100km 100-150km 150-200km okruh 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2012 2011 2010 2009 2008 Jižní Čechy Jižní Morava Karlovarsko Královéhradecko Liberecko Moravskoslezsko Olomoucko Pardubicko Plzeňsko Střední Čechy Ústecko Vysočina Zlínsko Německo Maďarsko Rakousko Rumunsko Polsko Ukrajina Slovensko Velká Británie vybavení

Archivy

Komentáře

  • Jára: Vandr východní hranou Svitavské pahorkatiny, prosinec 2021
  • Viktor Šrámek: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Mawenzi: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Milá Aulehlová: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Mawenzi: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Dobrodruzka: Broumovská vrchovina, listopad 2022

Kontakt

mawenzi (šneček) seznam.cz

Je libo novinky?

Loading

Zásady ochrany osobních údajů

Design od Elegant Themes | Běží na WordPress