DEN 1.

Je zataženo. Kolem dálnice se míhají nezvykle světlé listnaté stromy a sem tam se za hradbou lesa tyčí několik věží větrných elektráren. Holandsko, země větřákům zaslíbená, nás vítá po 10 hodinách jízdy z Brna drobným mžením.

 

Dnes jsou v plánu tulipány v Keukenhofu a prohlídka města Haag, nebo alespoň jeho slavného mola. Na hranicích Holandska s Německem nás od tulipánů dělí ještě dvě hodinky cesty autem a tak mám čas omrknout počasí a zjisit, kam vlastně jedeme. Výjimečně se totiž o trasu, zážitky, bydlení a vůbec celý itinerář stará někdo jiný a tak vlastně vůbec nevím, co nás čeká. Chci se nechat vozit od místa k místu a vůbec nezapojovat mozek. Dát mu odpočinout od těch stovek kilometrů, co každoročně planuju od časů srazu, orptimální dopravy z různých měst, otevřenost památek a tak vůbec.

 

Stejně mi to nedá, a tak alespoň teď zkoumám plán na další dny a snažím se najít vytyčenou oblast s větrnými mlýny, kam se chceme podívat zítra. Jenomže Holandsko je země mlýnům zaslíbená a tak nenacházím oblast Zaanse, kam byly svezeny větrné mlýny a jiné budovy do skanzenu, ale narážím na informaci o místě zvaném Kinderdijk. Jde o památku UNESCO, jejíž součástí je 19 větrných mlýnů, postvených kolem roku 1740 nejen k mletí obilí, ale i k odčerpávání vody z bažinaté oblasti polderů, aby udržovaly vodu pryč od lidských a stavení. V zemi, jejíž velká část leží pod hladinou moře, byla potřebná velká vynalézavost, aby se všechna voda udržela tam, kde ji lidé chtěli. Ale díky odvodňování bylo možné začít se zemědělstvím v mokřadech a bažinách.


DEN 2.

Holandsko je zemí kakaa, větrných mlýnů, tulipánů a sýrů. Všechno tohle tedy chceme stihnout vidět a efektivně naskládat tak, abychom nebyli o nic podstatného ochuzeni. Dnešek patří se svojí polojasnou předpovědí a teplotou až 18°C k jasnému favoritu na den pro tulipány v Keukenhofu, které Petr už včera zarezervoval online.

NiIkoho nepřekvapí, že k nim frčíme bez potíží po dálnici něco přes hodinu. To v Brně ve špičce nestačí ani z jednoho konce města na druhý a tady přitom překonáme 100 kiláků od ubytka. 

 

DEN 3.

Vstáme podobně brzy jako včera a podobně budeme také vyrážet. I dnes má být krásný slunečný a teplý den, což v Holandsku znamená spálený obličej a bunda proti větru. Můj obličej chránil alespoň částečně včera stín kšiltovky, takže absenci opalovacího krému asi zvládnu i dnes. Jenže včera bylo půl dne zataženo a dnes má být půl dne naprosto perfektní jasno a modrá obloha. Výhra? To se ještě uvidí. 

 

DEN 4.
Putten.

 

 

Vstávám brzy a chci se jít projít k nedaleké rozhledně “Bostoren“, která je umístěna v lesoparku, kde máme ubytování. Nevím jak se to stalo, ale dneska všichni vstávají brzy a tak jdeme ve třech. Jediná Kes díky tomu prospí zbytečnou ztrátu 4.

 

KONEC.

 

Líbil se Vám článek a chcete jej sdílet?
Share on facebook
Facebook