Během výletů a vandrů s Feri a Timem jsem začala pokukovat po něčem, co by mi ulehčilo útrapy spojené s držením vodítka v ruce, protože ne vždy jsou ideální podmínky pro pobíhání na volno. Na dogtrekových akcích je to dokonce podmínka mít psa na vodítku. Jako první řešení jsem začala prodlužovací vodítko zapínat kolem pasu, ale to mělo spíš jen nevýhody – problémy s dobrým uchycením vodítka a (ne)stabilitu při focení při nečekaném škubnutí.

Cesta k sedáku trnitá…

Když jsem pak po dlouhé době viděla kamarádku se sedákem, speciálně vyvinutým pro sporty se psem, tak se řešení přímo nabízelo. Sedák. Jenže jsem měla obavy ohledně uchycení kolem stehen. Přece jen nemám tyčky od plotu a riziko rychlého prodření kalhot se mi zdálo neúměrně vysoké. Ještě, že existují i light verze sedáků – opasky. Pořídila jsem si tedy pás “SKJR” od firmy Polar Pešek. S tímto sedákem jsem odchodila zhruba rok a byla jsem celkem spokojená, až na dvě věci – při chůzi se mi opasek vysouval nahoru, takže bylo třeba jej více upravovat a když pes nečekaně vyběhl do strany, opasek se otáčel a musel se znova upravit. Z toho plyne, že jsem se měla slepé vývojové větvi v podobě opadku vyhnout hned, protože na klasický sedák stejně došlo – Multifunkční sedák od Zero DC. Měla jsem možnost ho vyzkošet a vyhovoval mi, takže jsem jeho spokojená uživatelka už několik let, ale sedáků je spoustu druhů od mnoha výrobců a tak si může každý snadno vybrat podle financí nebo střihu, co mu vyhovuje nejvíc. Různé opasky a sedáky ale můžou být nekompatibilní s krosnou, takže je možné upínat i psa k bederáku a za koupi sedáku ušetřit.

Ještě poznámka k opasku – můj muž ho používá celkem rád, protože na krátké vodítkové procházky je to pohodlné řešení, do kterého se nemusí hodinou soukat, aby ho za chvíli zas sundal. Ale pokud někdo zvažuje mít psa připnutého na několik hodin, opasek se fakt nevyplatí.

Vodítko je základ

K sedáku používám odpružené vodítko Manmat s karabinou navíc. Zatím mi nikdy nepraskla, ale kamarádce už jo a s náhradní karabinou vypadá situace vždycky o něco líp. Doma mám nakonec celkem solidní sbírku odpružených i pevných vodítek a často vozím aspoň kus náhradní šňůry nebo krátké lehké vodítko. Není nad to, když přivážete psa ke stromu, něco ho vyprovokuje a letité spolehlivé vodítko je najednou nepoužitelné a prasklé vejpůl.
Šňůra nebo další vodítko se hodí i v situaci, kdy se bivakuje u širokého stromu a jedno vodítko by ho tak tak obepnulo a pes by místo spánku předváděl tanec na zadních, aby se neuškrtil. Pokud pes nežere a nekouše vodítka, je všechno OK. Pokud je ale schopný se z úvazu odkousat, je asi lepší nahradit vodítko kusem kovu a koupit lanko nebo lehký řetízek. Malý průměr ok a malá váha nás nemusí děsit, většina psů řetízek nepřekouše ani nepřetrhne, případně pro jedince monstrózních rozměrů volíme adekvátní zboží. Ale pozor, aby pes nechodil celou noc s řetězem kolem hlavy spáče a nezkoušel řetízkem či řetězem pevnost lebky a odolnost kůže. Může to pekelně bolet:)

Bez správného postroje není správný tah

Ale ani s ním to nemusí být lepší. Jsou prostě psí netahači. Pro Feri jsem pořídila napřed postroj ze zverimexu od trixie, ale konstrukce se mi nezdála vhodná v momentě i náznaku tahu, takže jsem nakonec skončila u postrojů Soft Univerzal od firmy Manmat. Velikost podle velikosti obojku měla být XS pro Feri a S pro Tima, ale nakonec používám S a M, které chlupatým koulím sedí mnohem lépe. Obojek se totiž zapne přeskou a schová mezi chlupy, ale postroj je pak problém i přetáhnout přes hlavu chlupatého těla.

V tomto postroji nebude tah psa pro psovoda nejefektivnější, narozdíl od dlouhých tažných variant, ale netahacímu psu krásně postačí. Nakonec ale musí postroj psovi dobře sedět a neměl by ho dřít nebo tlačit. Ze začátku je asi lepší hlídat, zda se pod popruhy netvoří nějaké rány, odřeniny a jiné neduhy.

Psí lékárnička?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Nic takového nemám, ale na žádný delší výlet rozhodně nesmí chybět psí botky na zraněná tlapátka. Na dogtreky jsou navíc dvě botičky na psa povinné vždycky. Botičky Manmat se mi neosvědčili, hrozně padali a byl problém je na sucháč na chlupaté, ale hubené nohy dobře připevnit, aby pořád nepadaly. Dle spokojených rezencí od pejskařů jsem vyzkoušela botičky firmy Eurohusky a jiné už nechci. Snás se nasazují a mnohem líp drží díky jinak řešeném utažení.

 

 

Čím krmit

Někteří psi jsou popelnice a sežerou kdykoli cokoli. Někteří jedinci ale v zápřahu jak fyzickém či psychickém můžou mít pozměněnou chuť k jídlu, nebo z nervozity nežrat. Proto někdy nežerou to, na co jsou doma zvyklí. Já vozím na vandry extra voňavé granule nebo sušené maso a pokud je cesta kolem místního obchodu, jednou za čas zdravému psovi neublíží ani kus špekáčku nebo jiné pro psa ne moc zdravé pochutiny. Samozřejmě nezapomínáme na pitný režim.

 

PS: v článku použita fotka od Birmy

Líbil se Vám článek a chcete jej sdílet?
Share on facebook
Facebook