* Trasa na mapě
Za normálních okolností se dá prodloužený víkend využít k parádnímu výletu na víc dní, pro mě to znamenalo alespoň volný pátek a vandřík tak akorát na jednu noc.
Ve čtvrtek po práci vyrážíme ze Skryjí. Někdy se ty auto okruhy hodí na to, že místo, veřejnou dopravou nešikovně dostupné, si úplně říká o návštěvu. A tak trochu doufám, že vzhledem k odlehlosti blízkých zastávek budeme nocovat v tábořišti u “Trenkárny” sami.
Je krásný teplý den, všechno kolem je zelené a živé. Erik si to vychutnává, na vysočině se jaro teprve lehce probouzí, ale tady vše kvete a na každém kroku lze vnímat jaro plnými doušky. Hned ve Skryjích se napojujeme k cestě, vedoucí kolem říčky Bobrůvky, která se místy zakusuje do prudkých skalnatých stěn a jinde líně obtéká přilehlé louky. Široká cesta přechází brzo v lehce členitější úsek blízko hladiny zatím ještě dost studené vody a pak se zase srovnáva do klikatých lesních cestiček. Prostě údolí Bobravy je krásné a různorodé, pro těžce pohyblivé osoby ale totálně neschůdné. Na některých místech číhají řetězy nebo strmé svahy, kde je jistý krok velice důležitý, aby záhy cestu střídala široká zpevněná cesta.
K Trenckově rokli přicházíme akorát ve zlaté hodince. Vodopád v soutěsce pamatuju větší, teď je to jen malý čůrek vody, ale aspoň pořád teče… Vyškrábame se nahoru mezi skalami až k přístřešku, co tu kdysi býval a je už úplně zchátralý a spadlý a tvoří kulturní centrum snad jedině komářím rojům, ale určitě ne ospalým táborníkům.
V Trenckově rokli se podle pověstí skrýval známý loupěžník Baron de Trenck, dlouho vězněný v Brně na Špilberku, dnes ústí soutěsky hostí velké ohniště s příjemným místem na odpočinek. Využíváme tedy místo k odpočinku také a fotíme si myš, takzvanou trampskou, která evidentně žije jen z jídla, kteří přinesou ostatní procházející. Je pěkně vypasená a člověk pro ni nepředstavuje výrazné ohrožení. Brzy teda zaskočí na svačinku i za námi. Doufáme, že v noci se nevrhne prokousat naše batohy, aby mohla tiše hodovat na všech našich dobrotách a naše přání jsou vyslyšena, nikde žádná díra. Teda… jedna díra je z druhé strany mojí nešťastné boty, která se začala rozpadat minulý týden.
V pátek pokračujeme v započaté cestě kolem Bobrůvky, terén je už značně přátelštější, i když některé horší úseky jsou i v tomto směru, ale to už je proti včerejšku slabota. Brzy přicházíme k chatové osadě, kde se jako vždycky pohoupeme na houpačce, zavěšené u cesty, abychom v těchto místech opustili říčku a vydali se vstříc mírnému kopci. Potkáváme dnes hromady výletníků, z téhle strany je Trenkárna dostupná mnohem líp, stačí zaparkovat v nedalekém Habří a udělat si pěkný rodinný výlet…
Lesy nad Věžnou jsou tak bohaté, jak si pamatuju, bohužel studánka u vlakové zastávky je naopak na vodu dost skoupá a nevypadá, že by se chtěla dělit. No my se rozhodně dělit nechceme o kalnout vodu plnou komářích miminek. Ještě k Mariině vyhlídce nenese les žádné nezvyklé známky, bohužel k Nědvědici už chybí velké plochy lesa, napadené kůrovcem. Naskýtá se tak alespoň nezvyklý pohled na hrad Pernštejn ze 13. století, rozhodně lákavou dominantu tohoto místa.
Moc se tu nezdržujeme, vyhlídka i hrad jsou obložený náporem turistů a cyklistů a pod hradem je otevřeno občerstvení, takže jsou všude haldy lidí. Nemísíme se s nimi a nabíráme vodu u studánky Cvrkánek, dostupné snadno od parkoviště. Cukrárna v Nedvědici je bohužel zavřená, takže žádný božský bezlepkový zákusky nebudou, musíme se občerstvit alespoň z vlastních zásob. Na červené do Doubravníka už potkáváme fakt hromady lidí a cyklistů, pořád nasazuju roušku, že skoro nemá smysl ji zase sundávat.
Je děsný vedro, cesta je vyprahlá a vysušená a podél cesty se schovává nějaká hadice, takže snad prvně v životě fakt slyším hada syčet. Určitě je to tu super místo na vyhřívání, a lidi jenom otravujou a nenechají chudáka hada nasát trochu sluníčka. Suchá prašná cesta lemovaná křovím. Přesně místo, o který bych se děsně chtěla dělit s hadem, takže radši pokračujem dál. Radši se podělím s klíšťatama v měkké poddajené travičce ve stínu stromů o trochu toho žvance. Jednou kousnem do chleba, jednou do člověka… Rozdíl je v tom, že chleba ze mě nikdo násilím nepáčí, zatímco klíště jen tak lehce ochutnává, než je mu svačina odepřena. Oklepat, prohlídnout a hurá domů bez zbytečných příživníků.
Super. Na mape jsem musela dlouho zmensovat, nez jsem se chytla. Tady to moc neznam.
Ta hrůzná hadice je… slepýš. Ještěrka.
dik, slepyse popisu, ale zrudna hadice nemam zdani, co byla.. jen se mihl ocasek pod kamen…