* Trasa zatim mapy.cz
Jdu. Hodinu. Den. Dva. Tři. Šla bych pořád, ale každý víkend jednou skončí, i ten prodloužený. Když vystoupím z vlaku, mám před sebou hromadu času, který plyne někdy líně, někdy rychleji a přece vždycky dojde. Tentokrát se mi loučilo s Kokořínským krajem fakt těžce.
V pátek vystupujeme ve Mšeně z autobusu náhradní dopravy, takže máme ušetřenou cestu přes celé město a vyrážíme rovnou od cukrárny na náměstí, na kterou mám jen samé pozitivní vzpomínky (a mít možnost, určitě začnu výlet radši v cukrárně, než před ní). Nicméně i tak začátek není vůbec marný, kolem městských lázní z roku 1932, jejichž přírodní skalní pramen ochladí v jakémkoli počasí přes přírodní park Debř až na hrad Housku z poloviny 13. století.
Počasí nám docela přeje, však dneska by snad mělo být polojasno a podle včerejší předpovědi nás čeká nejhezčí den z výletu. Jenže docela dost fučí a tak by to sice na tričko být bez toho větru mohlo, ale radši neriskuju nic. Cestou na Housku míjíme Vrátenskou rozhlednu, přes kterou jsem šla při svém posledním vandru tímto krajem, a rozhledna nás provází skoro celý den, protože je vidět prakticky odevšad.
Na Housce jen svačíme, dle internetu měla být v dubnu mimo víkendy zavřená a tak není čas na prohlídku – nestihli bychom Bezděz, na který se těšímě a který nás láká už z Housky, ze které je parádně vidět. Každým krokem je Bezděz větší a větší, jak se vzdálenost k dnešnímu hlavnímu cíli zmenšuje. Sice musíme dost po asfaltu, ale protože je celkem příjemně a není provoz, cesta utíká podezřele rychle.
Na rozcestníku Ždárský les dáváme další svačinku s výhledem přímo na hrad, založený stejně jako Houska v polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Cesta měkkým lesem s borůvčím utíká rychle, občerstvení U Vejra nám zpříjemnila banda s kytarou a rozhodně tuhle domáckou hospůdku doporučuju. Salátek, co ani nebyl v lístku, byl mňam.
Hrb na Bezděz vypadá děsně, být o něco tepleji, tak snad ani nemám chuť nahoru šplhat, ale nakonec je cesta rychlá, příjemná a hlavně fakt fotogenická, takže by byla chyba zaleknout se toho, jak vypadá. V reálu to je fakt pár kroků do kopce a jste tam. Prohlídka je možná bez průvodce nebo s, ale nám se nechce čekat a tak si hrad prolízáme sami. Chvíli nám i vykoukne zpoza mraků slunce, takže v pravý čas na pravém místě krásně vidíme do dálky. Vrátenskou rozhlednu, Ještěd a dokonce v oparu je vidět i zasněžený vrcholek Sněžky. Fujavec nás vyhání z vyhlídky ve věži pryč a schováváme se před ním do lesa, abychom se obloukem vyhli Doksům a došli zezadu ke skalnímu ůtvar Králův stolec. Podle pověsti zde měl odpočívat (u svačiny) Karel IV. Nahoře na skále je vyhlídka na Máchovo jezero a nebýt zase zamračeno, dal by se krásně sledovat západ slunce. My nicméně nic nesledujeme, ale chápem, proč se tu Karel IV. zastavil a volíme místo jako odpočinkovou zónu též. Však nemůžem špekáčky nosit v batohu večně, že jo.
V sobotu při balení bivaku se citelně ochlazuje – začíná pršet. Jsme ale haluzáři a tak než vyrazíme, už nás směrem na Břehyni provází mrholení jen několik minut a není ani nutné tahat pršipláště. Fouká studený vítr a je zataženo, ideální kombinace na mokřady kolem cesty k Břehyňskému rybníku, od nějž je jak jinak vidět krásně Bezděz. Ve skále je uměle vytesaná průrva, která odvádí vodu do Máchova jezera. Z původní obce tu mnoho nezbylo, mlýn a stavba hospody U leknínu, oblast je významnou přírodní rezervací.
Naši cestu s vůní borovic s očumováním Čihadla přerušuje zastávka u rašeliniště Swamp, obdivování velikosti Máchova jezera a pak už jen kolem hromad kempů kroužíme mimo dohled vodní plochy. Kempy jsou na pohled ideální na dovolenou, přesto by mi asi nevadilo, kdybychom mohli jít hned kolem vody. Absenci výhledu si kompenzujeme na vrcholu Šroubený, který se zdá nekonečně dlouhý, i když je to jen asi 80 výškových metrů. Odpočíváme na vrcholu kopce v 375m.n.m a zklamaně obhlížíme stromy všude kolem nás. Vyhlídka nikde. Hm… tak jo, vyhlídka není na vrcholu kopce, ale kousek dál a je z ní fakt parádní výhled! Sice ne na Mácháč, jak jsem mylně předpokládala, ale je to vyhlídka a kousek jezera je vidět nakonec taky. Mamutí zkratkou (ideální na sjíždění po zadku), se dostáváme dolů na cestu do Starých splavů, kde se na nás hned od cesty směje příjemná hospůdka s luxusním vývarem. Bych řekla, že byl zatím nejlepší, co sem kdy jedla. Nemůžu si dát ještě jeden? Fakt? No tak dem.
Po obchodě se nedíváme dlouho, zachránila nás vietnamská sámoška a tak s bágly obtěžkanými vodou pokračujeme dál Dlouhým dolem, ze zelené na červenou až na zříceninu hradu Hebstein nebo také Jestřebí z konce 14. stol., ze které je parádní výhled do okolí. Výhled trochu kazí mračna a začínající déšť. Že by se mi chtělo do deště, to se mi fakt nechce, ale nedá se svítit. Stavíme na jedno v restauraci u silnice a než se zmátoříme, je po dešti, i když zase dost fučí a vypadá to všelijak. V údolí potkáváme hromadu občerstvovaček od probíhajícího orienťáku a kousek před Borkem dokonce drze postupujeme po značce dál a zvesela ignorujeme na papíru naškrábaný nápis „Zákaz vstupu, závody“. Stejně sme nepotkali jedinýho závodníka, takže… Děláme si malou zacházku k původně renesančnímu, dnes baroknímu kostelu svaté Barbory, který je od r. 1958 chráněnou kulturní památkou. Prolezla bych si to tam víc, ale místní věřící na hřbitově mě znervózňují, takže jindy. Neomezené očumování mě ale čeká u Barbořina kamenného mostu z r. 1836 přes Bobří potok. Lipovou alejí, vysázenou za Albrechta z Valdštejna bohužel dál nepokračujeme, ale cesta kolem mokřadů a bažin je taky krásná.
Přes zbytky tvrze Jiljov pokračujeme dál kolem Holanských rybníků, které vznikly již ve středověku, ke kamennému mostu u Hrázského rybníka. Fotím o 106 a přemýšlím, co znamená ten vykřičník na mojí orientační mapě 1 ku milionu, kde su ráda, že rozeznám modré fleky místních rybníků od sebe. Doma rekonstrukcí trasy zjišťuju, že jsem propásla sochy u ústí Bobřího potoka do Dolanského rybníka. Skleróza je prostě hrozná a příště musím vše líp vyznačit. Jako bonus ale zas mám třímetrový vodopád. Hned u něj je prostorná jeskyně, ale jako bivak doporučuji jen nedoslýchavým lidem. My jdeme dál, až k pískovcovému skalisku Smrtka, které se tyčí nad Koňským rybníkem z jedné strany a ze strany druhé nad silnicí první třídy. Můj velikonoční parťák staví celtu a během pár minut už pod ní odoláváme náloži deště, který přišel sice očekáván, ale… Tak nic, čaj asi nebude. Tak jo, bude. Michal gentlemansky mokne, abychom si zahřáli teplým heřmánkovým mokem, a krásně v suchu přečkáme až do rána. Spím jako mrtvola, taky po dlouhé době konečně mám dost prostoru se vyspat.
Nedělní ráno nás láka do posledního dne, dokud nesbalíme bivak a nedáme si ranní dávku teplé snídaně. Pak začne trochu mrholit, ale stejně jako v předchozích dnech, sotva nasadím kšilt proti kapkám na brejlích, už bych ho mohla zase sundávat. Do obce Kozly nejsou žádné navigační potíže, dokud u zastávky busu nezjišťuju, že nejen, že jsem přešla odbočku, ale já ji dokonce přehlídla a vůbec si ji nevybavovala. Tak sme rychle zhodnotili situaci a vyrazili směr modrá po náhradní cestě na první pohled opuštěnými lesy, jejichž cesty vypadaly, že po nich fakt dlouho nikdo nešel. Felda, řvoucí do kopce uprostřed ničeho, byla dobrým překvapením a důkazem, že les není tak liduprázdný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nepoučená kufrem číslo jedna scházíme skoro až k obci Oslovice, takže zase stříháme cestu krajem pole a jestli jsem doteď měla zázrakem suché tenisky, tak teď už bylo po zázraku. Nevím sice, zda jsem koza nebo oslice, v každým případě jsme díky zacházce viděli petrklíčová pole a na tu modrou jsme nakonec taky trefili. Pavlíniným údolím, pojmenovaným po hraběnce z Kounic, která nechala divoké údolí upravit pro potěchu lidu, jsme úspěšně dorazili až do Zahrádek.
Déšť naprosto nepřekvapivě udeřil během hodování na kančím steaku U Svatého Huberta, takže nedělní porci slunce jsme si zasloužili do Pekla, abychom se pěkně ogrilovali. Pod železničním viaduktem z roku 1898, který vede ve výšce 24metrů kvůli ochraně přírodního parku, to ještě moc nadějně nevypadalo, ale čím víc nás Peklo pohlcovalo, tím větši teplo bylo. Na bledle se sem – do údolí Robečského potoka – prý sjíždějí davy, ale dneska tu byl celkem klid, pokud vezmu v potaz množství turistů. Ohledně okolních zvuků to byla kokofonice ptačího zpěvu, kroků v bahně, větru v korunách. Naprosto parádní tečka před realitou České Lípy. A protože jsme haluzáři, sotva jsme se nacpali do autobusu náhradní dopravy, zvedl se vítr, rozpršelo se a za chvíli už mi bylo divné, že ty kroupy se vznášejí tak lehce…
Aj jak. Tak na tohle, na tohle si nechám Mawenzi hodně času. Bylas přesně v místech, kam jsem jezdila, když jsem byla tááákhle . malinká. Pak i o něco větší 😀 . První fotka je z míst, kde jsem uplavala svoje první metry, kde jsem se dvakrát regulérně topila a jedna z fotek je místo, kde bude máma, protože tam chtěla být. Myslím, žes právě rozhodla moje váhání. Díky za pomoc. Na článek a fotky se moc těším a chci na to mít klid.
Tak jsem neodoala a na ty fotky vlítla hned!! Krásný a nejkrásnější. Vždycky máš krásný fotky,ale tyhle – ty nemají vůbec chybu, žádnou ani tu nejmenší. 🙂
tak rada sem privolala fajn vzpominky a teda zajimala by me to misto pro mamu?
dekuju za pochvalu. kokorinsko fakt mam moc rada a snad i nejradsi 🙂
Ty jo super výlet! Nebo spíš malá dovča by se dalo říct. Nechápu teda ale, jak můžete už v tomhle počasí bivakovat venku a navíc na takovou pohodu. By mě to zabilo. Ale vůbec se nedivím, že Tě Kokořínsko tak vzalo. Je tam nádherně. Ostatně – to by tam jinak taky nežili vlci, že jo. A mimochodem ty sasanky a šťavele, máš mnoohem hezčí, než já :D. Fotka č. čtyři – je nad Mšenem? U Romanova? Ty lázně jsou krásně opravený. Kdyby ses tam někdy vyskytovala v létě, doporučuju navštívit, je to fakt zajímavá stavba – byla už tehdy kdysi dávno, když byla totalitně zdevastovaná. A s počasím jste teda fakt měli štígro jak sviň.
Jo, je to nad Romanovem po zelené. Seš fakt dobrá, že jsi to takhle poznala:)
No tak s teplým spacáčkem je to pohoda, spí se skoro jak doma v peřinách.
Jo, lázně jsou krásně opravený a už tam byla voda, ale já bych tam teda asi nevlezla ještě, ani kdyby bylo tepleji:)
Počasí klaplo na jedničku a byl to skvělej relax, teď po náročným jaru.
Už když jsme tam byli s mužem prvně, někdy 2011, tak sem si to tam zamilovala
Eh. myslela jsem si to, že to je to místo. Znám to tam dobře, coby malé robě jsem tam sjížděla stráně mezi skalama po listí po zadnici :-).
Ty jo já si prostě spaní v tomhle počasí venku nedokážu představit – mokro, zima, fučí…. jste blásni, dobří blásni 🙂
Do lázní to chce v létě, pořád cítím tu vůni vody, trávy, sluníčka, svačiny… a pak cestu kopřivama na Romanov… kdy o kousek dál byla obří dřevěná muchomůrka. Je fajn, že vám vyšlo počasí, to místo si to zaslouží, je tam fakt moc hezky. Vyrazíte někdy s mužem zase tím směrem?
Kdo ví, možná… většinou už máme „naše“ místo v jižních čechách, kvůli oplocenýmu pozemku – je to větší leháro s psama, ale není to vyloučený. Dovču sme si tam tenkrát užili parádní ale.
Takže minimálně já tam určitě někdy vyrazím, muž by byl jen bonus:)
No a třebas se tam najde taky nějaká ta chalupa na pronájem s oploceným pozemkem. 🙂