Na výletě s Mawenzi
  • Úvodní stránka
  • Výlety
    • Jednodenní
    • Vandry
    • Vícedenní
    • Zájezdy
  • Psiska
    • vlčí špička Feri
    • vlčí špic Tim
    • lapinkoira Charlie
  • Inspirace
Vyberte stránku

Jaro na Drahanské vrchovině, duben 2021

Jednodenní, Výlety | 7 Komentáře(ů)

Dnešní výlet patřil zase oblasti na východ od Brna. Lesy, zařízlá skalnatá údolí, bezejmenné potůčky. Částečně přírodním parkem Říčky.

Zobrazit článek (527 více slov)

Je teprve půl 8 ráno, ale už teď je zjevný, že dneska konečně bude to pravý plnotučný jaro, který nedočkavě vyhlížím. Počasí na tričko, bez toho, aby severák ještě proháněl zimu naposled krajem.

Ptáci řvou a vysedávají na větvích blízko mě, žel já su dnes vyzbrojená jen kompaktem. Asi to ví a proto provokativně pózují. Dneska mám hlavu v korunách stromů a nechce se mi stáčet pohled k zemi. A když to nakonec udělám,  su odměněna snad desítkou různých jarních kvĕtin. Žádný náznaky tepla a nesmělé vykukování několika barevných hlaviček. Barevný orgie, teplej jarní vzduch a skoro nulová přítomnost dalších turistů. Dokonalej jarní výlet.

První kulturní zastávka je u hradiště Vildenberk. Tedy spíš toho, co z něj zbylo. Hrad založený v roce 1318 byl v 15. století rozprodán a opuštěn, kvůli jeho velké rozloze a nákladné péči. Dneska je tu místo jednoho z největších středověkých hradů na Moravě jen několik cihel, to už jich možná bude víc v Pozořickém kostele. Pak modrá značka vede k Žalmanově studánce, která je plná vody a další zastávka je u Pařezové a Habrové studánky. Poslední zmíněná není díky prosaku z blízkých nádrží pitná, to ale v tu chvíli nevím, a tak vodu ochutnávám. Je studená a dobrá a ty dva loky mě na životě snad neohrozily:) V nádržích jsou ropuchy, které nesměle vykukují nad vodou, ale jinak zůstávají schované pod vodou.

Cesty z map jsou v terénu hezké a dobře výrazné, žádné srnčí  chodníčky. Mimo značky není ani noha, i když z nějakýho mně neznámýho důvodu nejsou v této oblasti skoro žádný lidi nikde. Nádherný jaro a všichni sedí doma? dobře jim tak!

Památník k jubilejnímu 40. výročí panování  knížete z Lichtenštejna je osazen na místě s 58 duby, tak jako ostatní jubilejní památníky v této oblasti. Je na něm ale vidět, jak je sešlý, přestože ho po sto letech, v roce 1999, obnovili Hostěniční hasiči, častější péče by mu neuškodila. Nápis na něm je již jen velice těžko čitelný.
Dál vede cesta kolem neoznačeného přítoku do Říčky, krásnými lesy, probouzejícími se do jara. Ve stínu mezi kmeny stromů probleskuje hladina potůčku a zrcadlí modrou oblohu, kolem rostou jatérníky, podběl, sasanky,  mokrýše a dokonce petrklíče.

Další pomníček, který přestává být čitelný. Pustiměř 1893, znak Lovu zdar a několik jmen. Cestou k dalšímu jubilejnímu památníku knížete Jana II z Lichtenštejna se v lese mihne velké stádo srnek. Na lidi tu asi opravdu nejsou moc zvyklé, protože to není poprvé, kdy běží prakticky přes cestu.

Na cyklostezce už to kypí životem, je potřeba z ní rychle zmizet. Kolem Hostěnickýho potoka se rojí rodinky s dětma, na rybnících u Hostěnic tak není chvíle klidu pofotit si žabky, který jsou otrkanější a z lidí si toho tolik nedělají a ochotně pózují.

Kolem potůčku Roketnice teprve začínají plantáže jatérníků. Kilometry fialových dek pokrývají les až  k Vápence Mokrá Horákov, která jede na plný obrátky. Z polí cestou na Tvarožnou je krásně vidět kostel Nanebevzetí Panny Marie v Pozořicích, nebo kaple Panny Marie Sněžné, která ční nad krajinou na vrcholu Santon. Protože se blíží západ slunce, upravuju a zkracuju trasu. Dnešní cíl, ušlapat kilometry ve výší mého věku, se tentokrát nezadařil, ale rok je teprve v rozjezdu a určitě ještě budu mít několik příležitostí nezakrnět:)

Pohled do živých korun stromů, žlutá, Viničné Šumice Výyhled na jih modrá značka ke zbytkům hradiště Vildenberk Alešův pámátník u Alešovy Pařezové studánky. Přítel lesa, pozořický učitel Tinka Pomníček u rozcestníku Jelenice. Alej tu ale úplně nevidím... Rybníky u Habrové studánky na Hostěnickém potoce Habrová studánka nemá pitnou vodu podběl lékařský V rybnících jsou k vidění ropuchy lesy u Hostěnického potoka Jubilejní kámen k 40. letum vlády knížete Jana II. z Lichtenštejna stromy v lese mezi žlutou a červenou značkou mokrýš, typický obyvatel vlhkých míst blízko potoků Jatérník podléška Jatérník v hodně nezvyklé barvě, znám je hlavně jako modrofialové květy cesta kolem jednoho z menších přítoku Říčky Prvosenky modrá hladina se leskne mezi stromy Babočka bílé C sasanky jsou tu také hojně zastoupeny další z potůřku, přítoků Říčky, který je třeba překonat pomník Pustiměř, 1893... V lesích lze zahlédnout bílé zadečky... Další z bezejmenných přítoků Říčky Babočka osiková se dneska moc fotit nechtěla Zajímavý kořen na cestě k pomníčku Vlastimila Nezvala žabky v rybnících u Hostěnic umístěných na Hostěnickém potoce a zase ty jatérníky, v údolí potoka Roketnice jsou jich tu celé lány Roketnice Vápenka Mokrá Horákov křížek mezi Sivicemi a Velaticemi v pozadí Pálava a vepředu kaple Panny Marie Sněžné, Santon Pozořícký kostel nanebevzetí Panny Marie Stmívání před Podolím Památník hospodářům, Podolí Západ slunce po cestě domů, křížek Ponětovice
Líbil se Vám článek a chcete jej sdílet?
Share on Facebook
Facebook

7 Komentáře(ů)

  1. Kus kus
    Kus kus na 11.4.2021 v 14:59

    Bože, to je taková krása. V příštím životě chci být šutrák v horské bystřině, napůl vykukovat z voděnky, rozhlížet se po březích a do kraje, sledovat všecku tu havěť a měnící se krajinu a nechat vlnky tisíc let omývat mé unavené nohy. Brrr, ta voda je ale studená. Ještěže to kamenům nevadí. 🙂

    Odpovìdìt
    • Mawenzi
      Mawenzi na 11.4.2021 v 18:14

      myslim, ze ted bych chtela byt kamenem taky, jak jsi to krasne napsala! 🙂

      Odpovìdìt
  2. Milena z Prahy
    Milena z Prahy na 11.4.2021 v 18:02

    Krásně jsem se s tebou prošla, Čajdo :-). Ten podběl, žabička s ukročenou zadní nohou a pozvolné stmívání!

    Odpovìdìt
    • Mawenzi
      Mawenzi na 11.4.2021 v 18:15

      dekuju 🙂

      Odpovìdìt
  3. Petrs01
    Petrs01 na 11.4.2021 v 19:16

    Ách, co jsme se tam natrekovali!

    Odpovìdìt
  4. PetraK
    PetraK na 12.4.2021 v 6:39

    Aj to jsem se krásně prošla a jak koukám do komentářů, nebyla jsem jediná 😀 . Takovej pěknej pohodičkovej výletík, díkec.
    Jaterníků máme teď u nás v lesích taky mraky. Zrovna včera jsem stála na kraji pod lesem a čučela na tu modrou záplavu ve stráni. Jsou děsně ňuňu. A takhle zbarverný, jako si našla Ty jsem taky ještě neviděla.

    trochu jsi mi zavařla s hledáním bílejch zadečků. Našli taky ostatní?

    Odpovìdìt
    • mawenzi
      mawenzi na 12.4.2021 v 16:05

      mas recht, protoze nejsou bily 😀
      no ja taky poprve videla takovouhle ruzovou… 🙂

      Odpovìdìt

Vložit komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Původní web

K webu z let 2005 - 2016 se dostanete tudy

Štítky

do 15km 15-25km 25-35km 35-50km 50-75km 75-100km 100-150km 150-200km okruh 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2012 2011 2010 2009 2008 Jižní Čechy Jižní Morava Karlovarsko Královéhradecko Liberecko Moravskoslezsko Olomoucko Pardubicko Plzeňsko Střední Čechy Ústecko Vysočina Zlínsko Německo Maďarsko Rakousko Rumunsko Polsko Ukrajina Slovensko Velká Británie vybavení

Archivy

Komentáře

  • Jára: Vandr východní hranou Svitavské pahorkatiny, prosinec 2021
  • Viktor Šrámek: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Mawenzi: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Milá Aulehlová: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Mawenzi: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Dobrodruzka: Broumovská vrchovina, listopad 2022

Kontakt

mawenzi (šneček) seznam.cz

Je libo novinky?

Loading

Zásady ochrany osobních údajů

Design od Elegant Themes | Běží na WordPress