Nový bor… Sloup v Čechách… jak vlastně zařadit tyto obce, sídlící v severní části Ralské pahorkatiny? Vždyť když se řekne Ralsko, každej si vybaví Máchovo jezero a vlastně právem.

Ralská pahorkatina ale není jen Kokořínsko nebo Ralsko. Ralská pahorkatina se rozprostírá od Labe až k Jizerským a Lužickým horám a obsahuje pestrou směsici přírody, poznamenanou jak vojenským prostorem, tak těžbou uranu anebo sopečnými vrcholy, jako je například Ralsko nebo Bezděz. Zmíněné Máchovo jezero obklopují pískovcová města, která se rozléhají přes CHKO Kokořínsko až k Mělníku. Hluboké rokle a skalní stěny ale nejsou pouze výsadou Kokořínka, ale i mnohem menšího skalního města Sloup v Čechách, kolem kterého jsem zaměřila svůj pohled v mapě tentokrát.

DEN 1: Sloup v Čechách – Nový Bor

První den dovolené začínám kontrolou předpovědi, a těší mě, že chytneme zbytky babího léta. Jasno a slunečno, i když maximální teploty nepřekročí 15°C, to je ideální počasí na výlet. A já miluju ideální počasí na výlety, protože celej rok chodím a štěstí na takovou krásnou předpověd mám jen málokdy.

 

DEN 2: Sloup v Čechách – Nový Bor (ale úplně jinudy)

Dnešní výlet začíná nečekaně zase na autobusové zastávce ve Sloupu, ale tentokrát máme ještě nechodící cukrárnovou vložku. 2x pistáciová zmrzlina se smetanou tvoří druhej chod mojí dnešní snídaně a nabíjí mě energií vyrazit do stoupání k Samuelově jeskyni.

 

DEN 3: Mařenice – Cvikov

Protože včera byl krátkej výlet, na dnešek má připadnout zas dlouhej výlet. Co čert nechtěl, už ráno bylo jasný, že bude zas krátkej. A vzhledem k předpovědi to ani moc nevadilo.

 

DEN 4: Kamenický Šenov – Nový Bor

Poslední den má mít jedno speciální privilegium. Každý den vidíme tyčit se vrchol Klíč nad Novým Borem, kde máme ubytování, ale všechny dny se naše kroky tomuto místu vyhýbají. Dnešní plán je jiný, ale nakonec se Klíči i dnes naše kroky vyhnou.

 

Líbil se Vám článek a chcete jej sdílet?
Share on facebook
Facebook