Na výletě s Mawenzi
  • Úvodní stránka
  • Výlety
    • Jednodenní
    • Vandry
    • Vícedenní
    • Zájezdy
  • Psiska
    • vlčí špička Feri
    • vlčí špic Tim
    • lapinkoira Charlie
  • Inspirace
Vyberte stránku

Doubravské kaňony v probouzejícím se jaru, duben 2021

Jednodenní, Výlety | 6 Komentáře(ů)

Jarní průzkum množství vody na Doubravce u Bílku spojené s výletem probouzející se přírodou vysočiny. Původně měl být konečně dvoudenní, když už neplatí zákaz nočního výcházení, ale na rehabce měla paní doktorka trošku jinou představu, jak bych měla svoje rameno rehabilitovat:D Krosna ani velkej foťák do ní bohužel nepatřily, ale lokalita byla daná a není přece nic snažšího, než ubrat 20 kiláku z trasy 🙂

Zobrazit článek (754 více slov)

Dnešní start i cíl je vesnička v CHKO Železné hory. Bílek. Existuje snad lepší brána do skalnatého kaňonu, vymletého říčkou Doubravou, mezi vysoké skály a prudké stráně?  Tento kout přírody je přes 30 let chráněný jako přírodní památka a vždy přitahuje spousty lidí na procházky a výlety. I mě toto malebné údolí učarovalo a tak se sem v nepravidelných intervalech vracím. V dubnu to ale bude moje první návštěva. Doufám, že po letošní zimě bude v údolí hromada vody, omývající břehy, kameny i skalnaté výčnělky, jako si pamatuju z vandru v roce 2013. V tom roce jsem si kaňony Doubravky prošla pořádně poprvé a od té doby se sem vracím s velkým foťákem, bohužel je mi skoro vždycky k ničemu:) Letos je ale vody mnohem víc, než u předchozích návštěv, a já to nemám čím vyfotit!:)

Do kaňonů vstupujeme symbolickou branou, tvořenou starým kamenným železničním mostem, prakticky hned za posledními domy. Stačí kousek a člověk má pocit, že se ocitl v divoké přírodě daleko od lidí.

Letošní jaro je pozvolné, listy na stromech teprve pomalu pučí. Výhledům na řeku tak nebrání zelené moře listí, ale řeka bez lemování hustým kapradí je pro mě nezvykle jiná.

Dopolední slunce je ještě nízko, přesto se najdou místa, kudy slunce do kaňonu proniká a místy začíná být i docela horko. Přesto je v údolí ještě vlezlý chlad od vody a do nohou jde zima. Hluboké údolí plné mohutných skalních bloků tak vítá jaro s opatrností, jako by nebylo jisté, zda teplý vzduch převezme vládu i tady.

Nicméně s jistotou už jaro vládne prosluněným skalám, kterým nebrání v paprscích hluboký les. Stejně jako masa kamene hluboko v údolí je studená a vlhká, masa kamene o pár desítek metrů výš, plná mechů, už ale naakumulovala tolik tepla, že teplotní rozdíl mě až překvapuje. Stoupáme jen 30 výškových metrů na vyhlídku na Čertův stolek, masivní skalní výčnělek, ze kterého je pohled do kaňonu. Bohužel ne moc na řeku, výhledu brání mohutný lesní porost.

Na skalách nad řekou je v místě bývalého Sokolohradu na vysokém ostrohu teplo a poletují tu žluťásci. Z hradu ale snad krom terénních nerovností nezbývá vůbec nic. Po skalách lze kolem železného zábradlí možné dojít ještě na vyhlídku, ze které je možné zahlédnout řeku, zatím mezi holými větvemi ještě nelistnatých stromů.

Definitivně opouštíme hluboké hučení divoké vody, které se rozléhá s ozvěnou mezi skalami. Je to zvláštní pocit, najednou přijít o tuhle výraznou zvukovou kulisu.

Opuštíme tím i PP údolí Doubravy, ale neopouštímě krásné lesy. Mech a paseky, které zatím nasosaly teplo z paprsků nám ho vrací a v teplém suchém vzduchu se ani nehnou kaluže a bažiny, které tu lemují cestu. Daří se mi i zahlédnout ještěrku, ale je o dost rychlejší, než já.  Číhám s foťákem nad suchou trávou  a bedlivě pozoruju každé stéblo, ale už se nikde nic nehne.

Rulový skalnatý blok Ševcova skalka vystupuje z lesa v těchto místech výrazně nad ostatní mechy, ale proti Jalovecké skále je malá a nenápadná. Jalovecká skála se tyčí v lese vysoko nad hlavami a je to pořádný skalnatý kusanec, místy výhřátý, místy chladný a vlhký a místy porostlý mechy.

Prý dneska pocitovka tak 5°C. Su navlečená jak minulej týden, ale je fakt vedro, na slunečných loukách a v provoněných lesích je na kraťasy a tričko. Vyhřáté meze lákají k pobytu ještěrky i motýli, na břehu rybníčka u Branišova se ve vlhké trávě schovávají malé žabky, které přede mnou prchají do bezpečí studených vod. Aspoň konečně nezdržuju jak na Doubravce, kde co krok, to fotka. Tady mi všechny objekty mizí dřív, než je stačím na displeji na sluníčku najít:) Aspoň, že neživé předměty namají šanci utéct, jako třeba hraniční kámen Studeneckého panství. Je to malý nevýrazný kamenný blok, o kterém se mi nepodařilo zatím nic najít, i samotný kámen se rozhodl, že přestože u cesty, budu ho muset chvíli hledat 🙂

Na asfaltce k Pobočnému rybníku se poprvé setkáváme s davy. Je teplé odpoledne jako strvořené na procházku mezi loukami, ale v lese už začíná být poznat vlezlý chlad pozdního odpoledne. Slunce ztrácí sílu ve vlhkých hlubokých lesích mnohem více, než na prosluněném asfaltu, což evidentně oceňují koberce bledulí, lemující cestu. Lehce podmáčené stinné oblasti jsou pro bledule stejně super, jako bažiny pro blatouch bahenní. Kde jsou mokřady a bažiny, tam blatouch nesmí chybět.

Jednou si nevezmu velkej foťák, a zas je to chyba. Voda v kaňonech Doubravky, sasanky, bledule a blatouchy. Žlutásci, babočka osiková a ještěrky živorodé… tohle všechno prostě potřebuje pořádnej zoom, ať se to na fotkách nemusí hledat lupou. Ráda bych řekla, že to chce vyrazit ve správnej čas do přírody a tohle všechno si užívat.

Železniční most na řece Doubravě, Bílek Doubravka, zatím ještě poklidně tekoucí voda lehce kaskáduje přes kameny, které místy trčí nad hladinu Skály jsou zatím jen z jedné strany, z té, po které jdeme sluníčko si našlo cestu do hlubokého údolí vlhké a studené kameny, pod kterými se drží ještě zima Doubravka již sevřená skalami z obou stran i naše cesta začíná být sevřená vodopád na Doubravce modrá značka vedoucí k vyhlídce Čertův stolek Čertův stolek i v údolí mezi skalami občas vykoukne sasanka nejvyšší čas se od Doubravky odpojit a vystoupat do svahu jištěného zábradlím na místo, kde dříve stával hrad Sokolov a od kterého se dá přeskákat po skalách vysoko nad řekou až k vylídce do kaňonu. Lesní cestou mimo značky k Ševcově skalce svačíme u louky a pozorujeme srnky cestu k Jaloveské skále si užívám krásné lesy Jalovecká skála kameny kolem Jalovecké skály u které se ve vlhku při základně drží krásné mechy výhled z louky za Jaloveckou skálou sasanky u rybníka v Branišově ještěrka, slunící se na pařezu Bělásek, který chvíli poseděl Hraniční kámen Studeneckého panství Bledule v NPR Ransko, rostoucí si pěkně u naučné značky v kobercích kam oko dohlédne ještě poslední mechové lesíky, ve kterých si mohou naše nohy odpočinout po asfaltové štaci Zahájský rybník Blatouch bahenní v bažinách v PR niva Doubravy
Líbil se Vám článek a chcete jej sdílet?
Share on Facebook
Facebook

6 Komentáře(ů)

  1. Gábina
    Gábina na 25.4.2021 v 16:28

    Zase úplně atmosférou nabitý fotky. Miluju tuhle tvoji dokumentaci. Úplně jsi mě navnadila a moc se tam těším, doufám že se tam vypravíme brzy 🙂

    Odpovìdìt
    • Maw
      Maw na 26.4.2021 v 9:10

      Doufam, ze se brzo podari:)

      Odpovìdìt
  2. Petrs01
    Petrs01 na 25.4.2021 v 18:36

    Jo, tenhle kus kolem Doubravy mi taky učaroval. Šel se tam trek… a následně jsem tam musela na dovolenou a prošlápnout to ještě jednou. A ten most u Bílku je prostě kouzelný, když se najednou za záhybem řeky ukáže.

    Odpovìdìt
    • Maw
      Maw na 26.4.2021 v 9:10

      Prave… jak to jednou objevis uz se tam musis vracet:)

      Odpovìdìt
  3. Jára
    Jára na 3.5.2021 v 13:38

    Já jsem si říkal, kam jste to jeli ;). V sobotu (1.5.2021) počasí vyšlo skvěle. V neděli akorát do 10:00 trochu poprchávalo.

    Poblíž jsem byl včera také.
    http://78.108.103.11/FOTO/2021_04_30-Chriby/index.html
    A ten motýl je pěknej. Mě vždycky motýl splácne křídla, když namáčknu spoušť. To je nevýhoda zrcadlovky.

    Odpovìdìt
    • Mawenzi
      Mawenzi na 5.5.2021 v 18:37

      Chriby od Doubravky nejsou uplne coby kamenem dohodil 😀 ale jo, je videt, ze uz je krasny jaro 🙂

      Na motyla musis cihat…. a vyfotit tak 10x a jednou se trefis;)

      Odpovìdìt

Vložit komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Původní web

K webu z let 2005 - 2016 se dostanete tudy

Štítky

do 15km 15-25km 25-35km 35-50km 50-75km 75-100km 100-150km 150-200km okruh 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2012 2011 2010 2009 2008 Jižní Čechy Jižní Morava Karlovarsko Královéhradecko Liberecko Moravskoslezsko Olomoucko Pardubicko Plzeňsko Střední Čechy Ústecko Vysočina Zlínsko Německo Maďarsko Rakousko Rumunsko Polsko Ukrajina Slovensko Velká Británie vybavení

Archivy

Komentáře

  • Jára: Vandr východní hranou Svitavské pahorkatiny, prosinec 2021
  • Viktor Šrámek: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Mawenzi: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Milá Aulehlová: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Mawenzi: Broumovská vrchovina, listopad 2022
  • Dobrodruzka: Broumovská vrchovina, listopad 2022

Kontakt

mawenzi (šneček) seznam.cz

Je libo novinky?

Loading

Zásady ochrany osobních údajů

Design od Elegant Themes | Běží na WordPress